Supermarket Price Comparison

Supermarket Price Comparison

ONLINE DOESN’T ALWAYS MEAN MORE EXPENSIVE!

There is a perception that going to the supermarket is better because you get to touch, feel and smell the food. But that is where Delish comes in. Think of us as a personal taste tester. We don’t have to buy in such large volumes as the supermarkets, and only work on supply and demand which means we only buy what you order and we personally taste test everything – whether its cutting and sucking on a fresh juice passionfruit, or cutting an orange, think of us as the sommelier of fresh fruit and veg. We are the toughest critics and we will always aim to get you the best possible produce from local growers, at a fair market price. We want to keep things fair for the farmers, and fresher for you.

 

SHOP DELISH NOW

Better produce, better value…. Try us out today!

Product Name QTY
Potatoes Dutch Cream KG  1
Onion Brown Each 1
Carrot KILOGRAM Bag 1
Sweet Potato Baby (500g) 1
Tuscan Cabbage Bunch 1
Red Brussel Sprouts 300g 1
Parsnip 500g 1
Zucchini Each 2
Lettuce Cos (Large) 1
Tomatoes Roma Each 3
Avocado (Eat Now) Each 1
Lemon Large Each 1
Apple Pink Lady Lunchbox Size Each 5
Tangelo Large Each 2
Kiwi Fruit Golden NEW SEAON AUS 2
Pear Beurre Bosc Each 3
Passionfruit TANGO Each 2
Late season mandarin imperial Each 5
Banana (Eat Now) Each 5
Pineapple Smooth  1
Free Range Chicken Breast KG 1
Delish price  $71.54
Delivery Fee  $ –  
Total cost  $71.54
Major supermarket with W  $73.95
Delivery Fee  $11.00
Total cost w/delivery  $84.95
Difference with delivery 16%
Difference without delivery 3%


SHOP DELISH NOW

 

*Prices were taken from a supermarket starting with W on 23/08/2019 at 11:30 am



Leave a Reply


%d bloggers like this: