SUPERMARKET PRICE COMPARISON

SUPERMARKET PRICE COMPARISON

ONLINE DOESN’T ALWAYS MEAN MORE EXPENSIVE!

There is a perception that going to the supermarket is better because you get to touch, feel and smell the food. But that is where Delish comes in. Think of us as a personal taste tester. We don’t have to buy in such large volumes as the supermarkets, and only work on supply and demand which means we only buy what you order and we personally taste test everything – whether its cutting and sucking on a fresh juice passionfruit, or cutting an orange, think of us as the sommelier of fresh fruit and veg. We are the toughest critics and we will always aim to get you the best possible produce from local growers, at a fair market price. We want to keep things fair for the farmers, and fresher for you.

 

SHOP DELISH NOW

 

Better produce, better value…. Try us out today!

Product Name Quantity
Potatoes Royal Blue KILOGRAM 1
Onion Brown (each) 1
Carrot KILOGRAM Bag 1
Corn Local Large 2
Spaghetti Squash 1
Purple Kale Bunch 1
Sweet Potato Baby (500g) 1
Lettuce Iceberg 1
Tomato Truss Bunch Each 1
Avocado Reed XL Each 1
Cucumber Lebanese Each 1
Mint Round Bunch 1
Lime Each 1
Apple Pink Lady Lunchbox size each 4
Watermelon Seedless 1/4 1.5-2kg 1
Rockmelon Whole Large Each 1
Nectarine White Each NEW SEASON 3
Blood Plums Each 3
Peach Yellow Each NEW SEASON 3
Banana (Eat Now) Each 4
Free Range Chicken Tenderloins 500g 2
Delish price  $       73.47
Delivery Fee  $            –  
Total cost  $       73.47
Major supermarket starting with W  $       77.05
Delivery Fee  $       11.00
Total cost w/delivery  $       88.05

SHOP DELISH NOW

 

*Prices were taken from a supermarket starting with W on 23.01.20 at 11:30 am



Leave a Reply


%d bloggers like this: