SUPERMARKET PRICE COMPARISON

SUPERMARKET PRICE COMPARISON

ONLINE DOESN’T ALWAYS MEAN MORE EXPENSIVE!

There is a perception that going to the supermarket is better because you get to touch, feel and smell the food. But that is where Delish comes in. Think of us as your personal taste tester. We don’t have to buy in such large volumes as the supermarkets, and only work on supply and demand which means we only buy what you order and we personally taste test everything – whether its opening a fresh juice passionfruit, or biting into an orange, think of us as the sommelier of fresh fruit and veg. We are the toughest critics and we will always aim to get you the best possible produce from local growers, at a fair market price. We want to keep things fair for the farmers, and fresher for you. In a time in our lives when staying within your weekly budget is at the forefront of everyones minds, we want to let you know it’s on ours too. We work really hard to provide you with a comparably priced way to feed your family. While we will never claim to be “cheaper” as our prime focus is quality, we do promise to be affordable. See below for this week’s price comparison.

 

 

SHOP DELISH NOW

 

Better produce, better value…. Try us out today!

Product Name QTY
Potatoes Chat KG 1
Onion Brown Each 1
Carrot KG 1
Rainbow Chard – Farmer Steve 1
Sweet Potato baby 500g 1
Pumpkin Butternut whole 1
Broccoli whole 1
Cos Large 1
Tomatoes Cherry Punnet 1
Capsicum Red 1
Cucumber Lebanese 1
Apple Pink lady lunchbox size Each 5
Mandarin Each 5
Orange Navel New Season 3
Kiwi Fruit Golden 2
Crimson Grapes 500g 1
Pear Green Each 2
Banana (Eat Now) Each 4
Free Range Chicken Tenderloins 500g 2
Delish price  $ 75.73
Delivery Fee  $ –  
Total cost  $ 75.73
Major supermarket starting with W  $75.55
Delivery Fee  $11.00
Total cost w/delivery  $86.55

SHOP DELISH NOW

 

*Prices were taken from a supermarket starting with W on 23.4.20 at 1:30 pm



Leave a Reply


%d bloggers like this: